zapalenie spojówek u psa - poradnik

Zapalenie spojówek u psa

Zapalenie spojówek u psa

Przedstawia się, że zapalenie spojówek występuje zarówno u psów oraz kotów. Ukazuje się, że początek choroby jest dość często słabo wyrażony przez co poszczególni właściciele zgłaszają się do lekarza po dość długim czasie trwania owej choroby w stadium ,,przewlekłego zapalenia”. Co za tym idzie spojówka jest niczym innym jak błoną śluzową, która widoczna jest jako cienka, przezroczysta powłoka znajdująca się jednocześnie po wewnętrznej stronie powiek. Co za tym idzie możemy również zaobserwować przednią, a co za tym idzie zewnętrzną błonę pokrywającą jednocześnie twardówkę widoczną jako ,,biała część oka” zwaną jednocześnie spojówką gałkową. Bowiem przestrzeń w postaci owej szczeliny między spojówką gałkową, a ,,spojówką powiekową” stanowi również worek spojówkowy, to właśnie do tego miejsca podawane są leki.

Sprawdzając zatem stan oczu naszego pupila możemy również u niego zauważyć wyciek z oczu, w większości przypadków najczęściej śluzowy bądź obrzęk spojówek. Można tu wskazać ich przekrwienie, jak i również nienormalną opuchliznę, a co za tym idzie również tworzenie się licznych grudek. Pamiętajmy jednak, ze to nie wszystkie objawy zapalenia, ponieważ spotykany jest świąd, czyli nic innego jak owe odczucie przez naszego psa swędzenia, które skłania do pocierania łapą okolicy oczu powodując powstanie owego rumienia oraz wyłysienia okolicy oczu oraz przebarwienie włosów po przyśrodkowej stronie jego łap. Z chorobami oczu łączy się w większości przypadków ból, który jednocześnie powoduje, iż zwierzę manifestuje swoistym przymrużaniem powiek.

W związku z czym przedstawiane objawy ukazują się z zróżnicowanym stopniem nasilenia oraz w zróżnicowanych kombinacjach w zależności od jego przyczyny. U naszych psów lista licznych przyczyn jest zdecydowanie obszerniejsza. Jednak najczęściej spotykane są również powody. Zalicza się do nich w szczególności: alergie i choroby układowe, infekcje, nieprawidłowości anatomiczne powiek czy nieprawidłowości anatomiczne rzęs. Ukazuje się również, że do owego zapalenia spojówek doprowadza również pewna niedrożność dróg łzowych, jak i również obrażenia chemiczne oraz dolegliwości powodowane przez kurz, czy również piasek bądź nadwrażliwość na leki.