W jaki sposób przystosować psa do człowieka?

W jaki sposób przystosować psa do człowieka?

To, iż czworonóg jest najfajniejszym towarzyszem człowieka nie podlega żadnej pogawędce. Ów futrzasty przyjaciel, jest lojalny człowiekowi bez względu na jego wielkość portfela i realia, w których mieszka. Dla niego liczy się wyłącznie bliskie spojrzenie i dotyk ciepłej pomocnej dłoni.


Kiedy szczeniak dorasta…


Ludzie, którzy rozpatrują zakup czy adopcję pieska, bardzo często chociażby nie pomyślą nad doborem tej właściwej rasy, która będzie pasowała ich potrzebom i stylowi życia. Stan psiaka i jego zachwycający pyszczek wystarczają, żeby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem uroczy pies bardzo szybko rośnie i właściciel nawet nie ujrzy, kiedy przekształca się w dojrzałego psa, którego obraz nie zawsze odpowiada oczekiwaniom właściciela. Dzieje się tak, kiedy pies zostaje wzięty jako szczeniak, i pochodzenie jego rodziców nie zostało zidentyfikowane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie obliczyć, jak wielki piesek wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego przygarnięcie, niezależnie od jego wdzięcznych oczek i dodatkowo zabawnego pyszczka.


Żywy psiak oraz ospały człowiek


Decydując się na posiadanie psa, wypada dobrze zapoznać się z jego rasą, ażeby wspólnie z nim stanowić zwarty i harmonijny związek. Pieseczki potrzebujące sporo ruchu oraz spacerów,nie będą czuły się spokojne, odosobnione w czterech ścianach przez większą część dnia. Decydując się na pieski myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, albo psy gończe, potrzeba mieć wiedzę, że to wybitnie aktywne zwierzaki, które pragną długich spacerów i również niezliczonych atrakcji ruchowych. Inaczej znudzone będą niszczyły otoczenie, w którym przebywają, doprowadzając swoich właścicieli do szewskiej pasji. Stąd miłośnicy odpoczynku na kanapie, przed telewizorem czy z książką w ręku powinni zapomnieć o takich rasach.


Pies obronny lub do towarzystwa?


Którykolwiek kolejny właściciel psiego czworonoga, powinien poprawnie sprecyzować swoje wymagania w stosunku do nowego psiaczka. Gdy poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą zabierać, znakomicie sprawdzą się tu pieski niewielkie, które łatwo pomieszczą się w każdym pojeździe czy koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe oraz buldożki francuskie znakomicie nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na nieduże wymiary mogą uczestniczyć ze swoim panem podczas jego urlopów oraz wakacji.

Natomiast niewielkie czworonogi mimo swojego ślicznego wyglądu, nie zagwarantują człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak psy obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski czy dog niemiecki, na pewno spowodują strach i obawy przed nieznajomymi, efektywnie ich odstraszając. Jeżeli w mieszkaniu żyją malutkie dzieci, których zachowanie nieraz bywa nieprzewidywalne, lepiej będzie nie decydować się na psa obronnego, gdyż niewłaściwie prowadzony może wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość i także wagę.

Piesek zaczepny tylko dla doświadczonych właścicieli

Pies agresywny to zwierzę, które wymaga od właściciela posiadania właściwych dokumentów, pozwalających na jego posiadanie. Czworonogi odmian agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i moskiewski stróżujący wymagają właściwej tresury już okresie szczenięcym oraz odpowiedniego prowadzenia psa, co ma zapobiegać powstawaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy szczególnie dokładnie zapoznać się ich rasami, aby trafnie wyselekcjonować tę odpowiednią, zgodną z potrzebami, oczekiwaniami i także trybem życia człowieka, gdyż jedynie wtedy relacja z pieskiem będzie skutkowała przywiązaniem i wspólną miłością.

mokra karma dla kota hurtownia