otyłość u kotów

Otyłość u kotów

Otyłość u kotów

Dość przykrym faktem staje się, że lekarze weterynarii coraz częściej stykają z tak zwanym problemem otyłości wśród naszych kotów domowych, przede wszystkim tych utrzymywanych wyłącznie w domach/ mieszkaniach.

Na przełomie XX wieku otyłość była uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za tak zwaną ogólnoświatową epidemię. Faktem jednak jest, iż częstość występowania otyłości zaczęła zwiększać się istotnie pod koniec XX wieku. Obecnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej występowanie otyłości oraz nadwagi dotyczy jednej trzeciej dorosłej populacji. Utrzymanie się obecnej tendencji spowodowało, że nie został osiągnięty cel programu, który miał na celu zmniejszenie występowania otyłości w Stanach Zjednoczonych do wartości 15%. Przewiduje się, że do tego czasu 30% białych Amerykanów, jak i 50% Afroamerykanów było otyłych. Na przełomie lat 2003 a 2006 otyłość występowała zaledwie u 33,2% dorosłych Amerykanów, co stanowił: 31,9% białych mieszkańców USA, 45,1% Afroamerykanów, a zjawisko nadwagi występowało u 33,3% populacji Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z licznymi zapisami w literaturze przedmiotu epidemia otyłości spowodowana jest zwiększonym spożyciem energii, wynikającym między innymi ze zjadania większych porcji produktów spożywczych oraz dużego spożycia słodzonych i słodkich napojów, któremu towarzyszy zmniejszona aktywność fizyczna . Zmniejszenie spożycia żywności bogatej w błonnik pokarmowy spowodowało też pogorszenie zdolności do odczucia pełności po posiłku, co razem z szybkim ich spożywaniem prowadzi do nadmiernego spożycia żywności i w rezultacie zwiększenia masy ciała. Otyłość jest zjawiskiem biologicznym, towarzyszącym życiu człowieka od najdawniejszych czasów. Świadczą o tym wykopaliska sprzed 30-50 tysięcy lat. Potocznie uważa się, że bieda i choroby powodują wychudzenie, stąd także zrodziło się przekonanie, że duża masa ciała i widoczny przerost tkanki tłuszczowej są przejawem dobrego stanu zdrowia. Przez wiele lat funkcję tkanki tłuszczowej ograniczano wyłącznie do gromadzenia zapasów energetycznych, regulowania temperatury ciała oraz mechanicznej ochrony przed urazami. Tkanka tłuszczowa trzewna jest nie tylko magazynem energii, ale aktywnym narządem endokrynnym, który wpływa na wiele procesów toczących się w danym organizmie. W jej skład wchodzą adipocyty, podścielisko łącznotkankowe, tkanka nerwowa, naczynia, tworząc łącznie integralny układ reagujący na bodźce nerwowe i hormonalne, i wydzielający wiele czynników o działaniu autokrynnym, parakrynnym oraz endokrynnym.

Faktem jest, że otyły jest taki kot, który osiąga wagę przynajmniej piętnaście procent więcej, niż powinien. Pamiętajmy zatem, że celem odchudzania jest w szczególności zmniejszenie poszczególnych rezerw tłuszczu w organizmie przy jednoczesnym zachowaniu stałej masy mięśniowej. Prawdą jest, że na skuteczne odchudzanie składa się przynajmniej kilka elementów.  Należą do nich między innymi pewna zmiana zachowania, jak i również prawidłowy wysiłek i aspekt zmiany diety. Można również śmiało wskazać, na nadwagę, która jest dość uciążliwą chorobą. W związku z czym nasz zwierzak staje się ,,ociężały”, a co za tym idzie mniej się rusza. Zatem tyje szybciej oraz więcej. Miejmy również na uwadze, iż owa otyłość u naszych kotów powoduje pewne ryzyko wystąpienia istotnych chorób, takich jak między innymi choroby serca, jak i również wątroby czy nawet zapalenie stawów, ale również kilkukrotny wzrost ryzyka wystąpienia aspektu cukrzycy. Ważne jest również, aby umieć rozpoznać poszczególne oznaki otyłości oraz podjąć odpowiednie działania. Miejmy również na uwadze, iż najważniejsza jest określona wiedza jak należy utrzymać nasze zwierzę w dość dobrej kondycji od początku przez swoiste zapobieganie otyłości na pierwszym miejscu. Mimo predyspozycji do aspektu tycia podstawową przyczyną staje się nadmiar energii. Ukazuje się zatem, że im więcej nasze zwierzę ćwiczy, tym zdecydowanie więcej kalorii spala. Bowiem, gdy ćwiczy niezbyt intensywnie zaczyna gromadzić się kolejny tłuszcz. Aspekt przedstawiony powyżej daje do zrozumienia, że wielu właścicieli kotów przekarmia je. Skutkuje to również tym, że podawana karma jest jednak niewłaściwa bądź jest ona od dawna przyjmowana w zbyt dużych ilościach. Ukazuje się zatem, iż głośne zachowanie jest nazywane ,,normalną towarzyską cechą”, niemającą jednak nic wspólnego z faktem, że nasz kot jest głodny. Faktem również jest to, że dawanie owych smakołyków staje się doskonałą zachętą dla naszego kota.

Podsumowując na skuteczne odchudzanie składa się przynajmniej kilka elementów.  Należą do nich między innymi pewna zmiana zachowania, jak i również prawidłowy wysiłek i aspekt zmiany diety. Można również śmiało wskazać, na nadwagę, która jest dość uciążliwą chorobą. W Powyższym artykule przedstawiono również, że najważniejsza jest określona wiedza jak należy utrzymać nasze zwierzę w dość dobrej kondycji od początku przez swoiste zapobieganie otyłości na pierwszym miejscu.

Poprzedni Post:
Następny Post: