kleszcze - jak uchronić swojego pupila

Groźne kleszcze

Groźne kleszcze

Okazuje się, że to właśnie kleszcze to bardzo powszechne oraz bardzo groźne pasożyty. W związku z czym Ich inwazja może zagrażać naszemu pupilowi przez przenoszenie groźnych dla zdrowia oraz życia chorób. Na początku postanowiono przedstawić co to są kleszcze. Zatem kleszcze należą do gromady pajęczaków. Bowiem na całym świecie występuje około osiemset pięćdziesiąt gatunków kleszczy. Należy mieć na uwadze, że dwadzieścia z nich można już spotkać w Polsce. Co za tym idzie posiadają specjalny organ noszący nazwę narządu Haller’a, który jednoczenie pomaga wyczuwać zapach, czy ciepło oraz wilgoć, dzięki czemu łatwo znaleźć ofiarę.

Faktem jest, że to właśnie kleszcze wspinają się na koniec źdźbła trawy czy uczepiają się spodu liścia, a co za tym idzie w takim właśnie miejscu czekają, kiedy to czują, że dane zwierzę jest dość blisko przechodzą na jego ,,sierść”. Występują licznie nie tylko na skrajach wielu lasów czy nawet podleśnych łąkach, ale również w centrach miast. Miejmy również na uwadze, że coraz częstsze są tragiczne konsekwencje chorób przez nie noszonych – w związku z czym właśnie odpowiednie zabezpieczenie naszego pupila przed ,,kleszczami” staje się dość istotne. Specjaliści ukazują, że wszystkie kleszcze odżywiają się krwią. Jak wygląda proces ,,wbicia się kleszcza?”. Fachowcy opisują ten fakt następująco: ,,wwiercają w skórę aparat gębowy, a następnie ssą krew, a następnie wpuszczają do krwi zwierzęcia toksyny oraz liczne toksyny zapobiegające jej krzepnięciu”.

Miejmy również na uwadze, że to bezbolesny dla żywiciela proces, bowiem owa ślina kleszcza posiada właściwości znieczulające. To właśnie z tego powodu trudno jest zlokalizować kleszcza obserwując jednocześnie zachowanie zwierzęcia . wskazuje się, że nie występuje drapanie bądź niepokój. Zwierzę ugryzione przez kleszcza może również zachorować. Faktem jest, że chorób odkleszczowych jest bardzo wiele. Jednak niektóre są dość groźne. Na pewno można do nich zaliczyć tak zwaną boreliozę. W początkowym okresie choroby w ugryzionym miejscu pojawia się ,,krostka”, która z upływem czasu zmienia kształt przybierając również postać czerwonego pierścienia mającego ową tendencję do rozprzestrzeniania się.

Poprzedni Post:
Następny Post: