cukrzyca u kotów - jak leczyć

Cukrzyca u kotów

Cukrzyca u kotów

Tematem poniższego artykułu jest przedstawienie cukrzycy u kotów, jest tu mowa o chorobie dość  przewlekłej, a co za tym idzie dość niebezpiecznej i niestety jest nieuleczalna. Zatem jeżeli nasz kot na nią będzie chorować to życie może mu się wydłużyć dzięki zaangażowaniu oraz poświęceniu właściciela. Ukazuje się zatem, że ,,cukrzyca” jest przewlekłą chorobą metaboliczną, to właśnie w jej przebiegu występuje upośledzenie przemiany węglowodanowej, jak i również tłuszczowej i białkowej oraz zaburzenia równowagi tak zwanej kwasowo-zasadowej spowodowanej jednocześnie częściowym bądź całkowitym brakiem insuliny.

Czym zatem jest insulina? Ukazuje się, że insulina jest hormonem produkowanym przez ,,trzustkę” oraz odpowiedzialnym za swoiste obniżanie poziomu glukozy we krwi chorego. Poza tym działa przeciwstawnie do zupełnie innego hormonu trzustkowego, czyli glukagonu, który powoduje swoisty wzrost poziomu tejże glukozy. Ukazuje się również, że pod wpływem insuliny komórki organizmu pobierają ową glukozę, która jednocześnie stanowi dla nich owe źródło energii. W związku z czym wskutek upośledzenia wydzielania tejże insuliny przez trzustkę dochodzi jednocześnie do wzrostu poziomu glukozy we krwi  oraz jednocześnie zahamowania jej transportu do poszczególnych komórek. Zatem owy organizm pozbawiony jest bogatego źródła energii jakim jest zatem glukoza.

To właśnie ona mobilizuje zupełnie  inne rezerwy energetyczne to jest  białka oraz tłuszcze co jednocześnie prowadzi do postępującego wyniszczenia organizmu. Pamiętajmy również, że przedstawiony nadmiar glukozy wydalany jest z ,,moczem” w tak zwanym cukromoczu, a co za tym idzie we krwi pojawiają się liczne związki powstałe jednocześnie ze swoistej przemiany glukozy, czyli tak zwane ciała ketonowe. Ukazuje się również, ze wyróżnia się następujące formy cukrzycy, a więc: insulinozależną, insulinoniezależną (jest to typ drugi) oraz wtórną. Przedstawiając formę insulinozależną wskazuje się, że jest rzadko występującą formą przedstawianej cukrzycy naszych kotów. Ukazuje się również, że za główną przyczynę pojawienia się przedstawionego schorzenia uznaję się w szczególności: uszkodzenie komórek produkujących swoisty aspekt insuliny wskutek owej reakcji autoimmunologicznej organizmu, jak i również zapalenie trzustki wywołane jednocześnie zróżnicowanymi czynnikami i uwarunkowania genetyczne.

Podsumowując w powyższym artykule ukazano, że cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, to właśnie w jej przebiegu występuje upośledzenie przemiany węglowodanowej, jak i również tłuszczowej i białkowej oraz zaburzenia równowagi tak zwanej kwasowo-zasadowej spowodowanej jednocześnie częściowym bądź całkowitym brakiem insuliny.

Poprzedni Post:
Następny Post: