choroby wątroby u psa

Choroby wątroby u psa

Choroby wątroby u psa

Choroby wątroby u psa. Jest wiele psich chorób lecz my zajmiemy się chorobami  wątroby u czworonogów. Są często przypadłością dotykająca młode jak i  starsze osobniki. Wątroba pełni bardzo ważne funkcje w organizmie zwierzęcia, jak  magazynuje oraz przetwarza wszystkie produkty przemiany materii, jest odpowiedzialna za odpowiednie krążenie krwi w organizmie psa a także reguluje  gospodarkę wodną i odtruwa organizm. Pies, u którego zostały już wykryte nieprawidłowości w funkcjach  wątroby, powinien jak najszybciej zostać poddany leczeniu farmakologicznemu. Jeżeli leczenie nastąpi w porę jest duża szansa, że zwierzę będzie mogło prowadzić w miarę normalne życie. Kliniczne objawy chorób wątroby są niejednoznaczne, przez co są późno wykrywane.

Najbardziej charakterystyczne objawy to: senność, ospałość, zaburzenia oddychania, nieskoordynowane ruchy, niekontrolowane skurcze, apatia czy też niezdarność. Do objawów typowo zdrowotnych zalicza się: ciemny kał, biegunka, krwawienie lub zażółcenie dziąseł. Po zaobserwowaniu tych objawów należy udać się do weterynarza. Starsze psy częściej zapadają na takie choroby wątroby jak choroba Rubartha, marskość wątroby, leptospiroza oraz dolegliwości związane z zatruciami. Choroba Rubartha aktualnie jest nieuleczalna,  w dużej mierze polega ona na podejmowaniu działań defensywnych oraz aplikowaniu psu antybiotyków a także lekarstw mające na celu złagodzenie objawów chorobowych. Aby uniknąć zachorowalności na te chorobę należy wcześniej zaszczepić psa.

Choroba dotyczy osobniki młode, między piątym a siódmym miesiącem życia. Objawy to biegunka, bóle brzucha oraz  gorączka. Następna choroba to Leptospiroza, choroba uleczalna. Im wcześniej rozpoczęte leczenie tym większa szansa na  przeżycie zwierzęcia. Przy zaawansowanej chorobie należy wykonać transfuzje. Objawy to zażółcenie białek oczu, biegunka i bardzo zły wygląd zewnętrzny psa. Kolejną chorobą jest ostre zapalenie wątroby. Jest to choroba nie uleczalna, prowadząca do śmierci. Leczenie polega na podaniu antybiotyków i zastosowanie czasowej  kwarantanny zwierzęcia. Objawy są typowe oraz  analogiczne jak dla pozostałych chorób. Marskość wątroby występuje najczęściej po przez podawanie psu leków przeznaczonych dla ludzi psom.

Skutki tego  czynu są bardzo poważne i czasem nawet kończą się śmiercią. Ciężka do rozpoznania, nie daje konkretnych objawów. Ostatnia choroba to nowotwór wątroby. Najpoważniejsza i nieuleczalną choroba, która dotyka starsze osobniki. Niektóre rasy są w szczególności predysponowane do zachorowania na nowotwory, dlatego już wieku szczenięcym rozpoczyna się regularna profilaktykę chorobową. Jeżeli nasz pies choruje z powodu nieprawidłowego funkcjonowania wątroby, powinniśmy otoczyć go szczególną opieką i troską.

Poprzedni Post:
Następny Post: