Nadużywanie leków sterydowych

Substancje z grupy, tak zwanej glikokortykosterydy produkowane są jednak w organizmie każdego zwierzęcia poprzez gruczoły wewnętrzne wydzielania zwane jednak nadnerczami. To właśnie one regulują wiele procesów fizjologicznych w jego organizmie. Następnie należy również wskazać, że owy postęp technologiczny pozwolił jednocześnie na owe syntezowanie sztucznych sterydów, które działają dłużej oraz silniej niż produkowane naturalnie w organizmach. Na licznych forach internetowych szeroko są opisywane, a co za tym idzie promowane staje się stosowanie leków sterydowych przy najbardziej błahego schorzenia. Zatem wiele osób uważa, iż poszczególne leki z owej grupy stanowią poszczególne remedium na każde schorzenie oraz mogą być również stosowane rutynowo jako ,,nieodzowny” element poszczególnego schematu terapeutycznego. W związku z czym wielu właścicieli wymusza na weterynarzach zastosowanie u zwierzaka leków z grupy sterydowych.

Ukazuje się również, że prawda jest taka, że owe nadużywanie leków prowadzi do swoistego powstania dużej ilość schorzeń, które jednocześnie mogą stanowić owe zagrożenie dla życia naszego zwierzęcia, w związku z czym powinniśmy zaufać weterynarzowi w kwestii doboru leków oraz decyzji o włączeniu do owej terapii leków sterydowych. Pamiętać również powinniśmy o fakcie, że leki sterydowe to nie jest czyste zło oraz jest wiele chorób, kiedy to wręcz zalecane jest bezwzględne zastosowanie przedstawianych leków. Co za tym idzie przykładem dość rozpowszechnionego wskazania do owego zastosowania sterydów jest swoisty wstrząs zróżnicowanego pochodzenia, a co za tym idzie dodatkowo zróżnicowane stany niedokrwienne, jak i również leczenie paliatywne w określonych chorobach nowotworowych oraz wiele innych.

Ukazuje się również, że w licznych celach poglądowych warto również przytoczyć parę przykładów działań, które są niepożądane oraz objawów ubocznych wywołanych jednocześnie nierozważnym stosowaniem poszczególnych leków sterydowych. Jednak kolejnym schorzeniem powstałym w skutek nadużycia poszczególnych leków sterydowych jest tak zwany ,,jatrogenny zespół Cushinga”.  Określany jest on jako swoista nadczynność nadnerczy objawiająca się jednocześnie między innymi: przebarwieniami skóry, jak i również wyłysieniami, czy obwisłym brzuchem i gromadzeniem się tłuszczu w tak zwanych niefizjologicznych miejscach.